Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

3 Haziran 2015 Çarşamba

Tesirsiz Parçalar 327..

327.

Sazova parkına gitmiştik birgün. Alıştığım müşkülpesentliğine inat, her şeyi güzel bulmuştun. Ağaçları, kuşları, masal şatosunu, korsan gemisini, hatta kısa bir süre beni... Fark ettiysen hiçbirini onaylamamıştım. Nedenini şimdi söylüyorum. Ağaçlar, kuşlar, şato, gemi, hatta ben... Hiçbirimiz fena değildik o gün haklıydın. Ama sen hepimizden ve her şeyden daha güzeldin. Ve o an bunu söylemek olmazdı. Şimdi, söylenecek her şeyi söylemek için geç kaldığım bu zamanda ve bu yerde söylüyorum bunu. Sen öyle güzeldin ki o gün parkta dolaşırken, biz, bütün park seni izliyorduk ve özellikle ben seni ağaçlardan, kuşlardan, şatodan, gemiden, hatta kendimden bile kıskanıyordum...

O günün gecesi, seni bırakıp eve dönerken, o gün olanları düşünüp, yaptığım şeyin ne kadar saçma olduğunu anlayıp ve bu saçmalığa makul bir gerekçe bulamayıp bayiden iki tane kırmızı tuborg alıp bankta içmiştim. Çok sonra düştü jeton, ben haksız falan değilmişim aslında. Ben o gün hiç de saçmalamamışm. O gün diyalektiğin ve felsefenin evrensel kurallarına uymuşum sadece. Çünkü o gün oradaki en güzel şey senmişsin. Herhangi bir şey (sevgili olur, at olur, çiçek olur, ne olursa artık...), herhangi bir şey herhangi bir yerdeki en güzel şeyse, başka her şey hükmünü yitirir çünkü. O gün orada en güzel şey sendin ve elbet sen bunu fark edemezdin. Fark etmemek de en güzel şey olmaya dahildi çünkü. O zaman gençtim, bunun anlayamamıştım. Şimdi yeterince yaş aldım ve her şeyi anlıyorum. Bir işe yaramaz artık ama, olsun...

Yıllar önce seninle Sazova parkına gitmiştik. Sen parktaki her şeyden daha güzeldin. Ben de bunun farkındaydım. Şimdi ikimiz, düşsek de birlikteliğin kaydından, tarih bunu böyle yazsın!

9 yorum:

 1. Özlemişim yazılarınızı, umarım arayı uzatmazsınız düküm

  YanıtlaSil
 2. Ağaçlardan ve o koskoca üniversite kampüsündeki yollardan arındırıp kendimi, buklelerine şiirler yazdığım sevgili; hayallerime fön çekti. Şimdi sen söyle abi, bomonti mi ağırdır, mana mı?

  YanıtlaSil
 3. Şimdi ikimiz de düştük hiç biz olamadığımız birlikteliğin kaydından..ağzına sağlık abicim

  YanıtlaSil
 4. Okuyoruz hocam, okumayanlara "ıyy, bunlar okumuyorlar." diyerek psikolojik baskı uyguluyoruz.

  YanıtlaSil
 5. İyi niyetliydik esasen, denedik
  Denedik ve kaybettik yaşamak muharebesini
  Tarih bizi böyle yazsın

  YanıtlaSil
 6. Romantik perspektifi var karakterimizin ama sevdiği kız bunu sepetliyor. İşte bu çelişki gerçek hayata daha uygun. Bir çırpıda okunabilen güzel bir parça olmuş elinize sağlık Ali Lidar.

  YanıtlaSil
 7. Ne garip bazı cümlelerde ansızın Nâzım Hikmet tadı alıyorum, eski bir dostu anımsar gibi, sonra tekrar kelimelere dönüyorum. Ne hoş oluyor. Sevgiyle..

  YanıtlaSil
 8. Paylaşamadığım tek insan. Kimse sevmesin seni. Şiirlerini yalnız ben okumak istiyorum. Sahi kaç bira istersin tüm kitaplarını ortadan kaldırmak tüm blogları kapatmak icin? At ister misin? Peki ya midilli. Sen büyütürsün Dük'üm. Öyle daha çok seversin. Ben seni içimde kocaman yaptım. 80 yaşlarındasın. Saygı dolu bi aşkımız Rab ayırmasın.

  YanıtlaSil
 9. Hayat nedir , nasıl kaybedilir ?

  YanıtlaSil